Biogazownia E.ON Polska w Pułtusku

 

Biogazownia E.ON Polska

 

Biogazownia E.ON Polska w pobliżu Pułtuska będzie mieć moc zainstalowaną 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji. Zakład będzie pracować blisko 8000 godzin w skali roku i wyprodukuje ok. 8 GWh zielonej energii w skali roku. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. W odróżnieniu od instalacji PV i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych i mogą nieprzerwanie generować energię elektryczną. Stawia to je na jednej z najwyższych pozycji wśród odnawialnych źródeł energii w kategorii stabilności i przewidywalności pozyskiwania energii.

Biogazownia E.ON Polska będzie działała w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Zakład będzie wykorzystywał substraty biomasy rolniczej i odpady. Materiał pofermentowy biogazownia będzie dystrybuowała jako bogaty w mikroelementy nawóz na potrzeby miejscowych rolników. Pozwoli to zarówno wesprzeć okoliczną społeczność, jak i zmniejszyć ślad węglowy związany z jego transportem, gdyż zostanie wykorzystany lokalnie. Ponadto wszystkie procesy odbywać się będą w hermetycznych warunkach pod przykrytymi zbiornikami. Dzięki temu biogazownia E.ON Polska nie będzie źródłem intensywnych, nieprzyjemnych zapachów.

– Jako nowoczesna grupa energetyczna staramy się w każdym obszarze naszej działalności mieć na względzie zazielenianie naszego portfela ofertowego. Widzimy duży potencjał w rozwoju źródeł biogazowych w Polsce i chcemy dalej inwestować w ten obszar. Biogazownia niedaleko Pułtuska jest naszym pierwszym i na pewno nie ostatnim projektem w tym segmencie. Wierzymy w dywersyfikację OZE, co oznacza również inwestycje w takie, które mogą pracować z pełnią swoich możliwości niezależnie od pogody – mówi Artur Stawiarski, dyrektor ds. strategii i rozwoju przedsiębiorstwa w E.ON Polska.

Przy realizacji tej inwestycji polska spółka skorzysta z międzynarodowego doświadczenia Grupy E.ON. Ma ona bogatą praktykę w zakresie instalacji biogazowych w Niemczech i Danii, gdzie E.ON odpowiada za kilkanaście procent rynku biometanowego. Know-how grupy nie obejmuje jedynie projektowania instalacji i procesów spalania biogazu, ale również wtłaczania biometanu do sieci.

W ramach rozwoju swojego potencjału na rynku biogazowym E.ON Polska nawiązał współpracę z Biowatt SA. Jest to jeden z wiodących na krajowym rynku wykonawców tego typu inwestycji. Biowatt SA opracował projekt biogazowni rolniczej i będzie odpowiedzialny za jej prowadzenie w dwóch pierwszych latach funkcjonowania.

Prace przy budowie obiektu już ruszyły, a zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji energii planowane jest na koniec 2024 r.

 

Źródło: E.ON Polska

 

Przeczytaj też:

Magazyn energii z baterii autobusów elektrycznych

W Szczecinie powstanie instalacja termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych

 

News