Klimatyzacja ekologiczna vs. konwencjonalna

 

Klimatyzacja to forma uzdatnienia powietrza charakteryzująca się utrzymywaniem na odpowiednim poziomie temperatury, wilgotności, wymiany powietrza i jego czystości. Jeśli nie kontroluje się dowolnego z tych parametrów (z wyjątkiem wymiany powietrza), to system ten określa się jako klimatyzacja częściowa. Do realizacji procesów uzdatniania powietrza dla klimatyzacji pomieszczeń należy dobrać odpowiednie urządzenia wentylacyjne lub klimatyzacyjne. Urządzenia te zestawia się w kolejności wynikającej z przebiegu procesu uzdatniania w jedną, zwartą całość, noszącą nazwę centrali klimatyzacyjnej. Na rys. 1 przedstawiono tok doboru centrali klimatyzacyjnej.

Klimatyzacja ekologiczna

Rys. 1. Tok doboru centrali klimatyzacyjnej (opracowanie autora na podstawie )

Klimatyzacja ekologiczna

System klimatyzacji ekologicznej może być zaprojektowany poprzez zastosowanie w domu pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym, która w naturalny sposób pozyskuje energię z ziemi. Zazwyczaj układ taki stosuje się do uzyskiwania ciepła z naturalnych źródeł, ale można również wykorzystać wodę gruntową do klimatyzacji i coraz częściej stosuje się ją jako dolne źródło. Dzięki temu rodzajowi klimatyzacji oszczędza się energię, co przekłada się na jakość powietrza. W klimatyzacji ekologicznej wymiana ciepła odbywa się w specjalnym wymienniku zrobionym z miedzianych rur połączonych mechanicznie z pokrytymi aluminium lamelami, a także wyposażonym w wentylatory promieniowe obustronnie ssące oraz dodatkowo w filtr powietrza. Wentylatory zasysają ciepłe powietrze z pomieszczenia, a zimna woda gruntowa przepompowywana przez wymiennik odbiera to ciepło. W ten sposób powietrze jest schładzane, oczyszczane i osuszane.

„Zielona” klimatyzacja to rodzaj rozwiązania, które wykorzystuje odnawialne źródła energii. Jest to jedna z najbardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska metod chłodzenia, a także świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy. Stanowi również dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię.

 

Klimatyzacja ekologiczna

Fot. © Sumith Nunkham – stock.adobe.com

 

Najpopularniejsze technologie „zielonego” chłodzenia to:

  • powietrzne pompy ciepła –  służą do chłodzenia i ogrzewania środowisk wewnętrznych; wykorzystują temperaturę powietrza na zewnątrz  budynku do chłodzenia pomieszczeń;
  • geotermalne systemy HVAC – wykorzystują temperaturę gruntu do chłodzenia środowiska wewnętrznego;
  • systemy chłodzenia wodą – wykorzystują temperaturę wody w jeziorach i rzekach do chłodzenia wnętrz;
  • systemy hybrydowe – stanowią połączenie dwóch lub więcej z wymienionych systemów.

 

W dalszej części artykułu:

Klimatyzacja ekologiczna z pompą ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła

Klimatyzacja ze stropami chłodzącymi

Odbiór instalacji klimatyzacyjnej

 

Cały artykuł dostępny jest w numerze 2/2024 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”

 

prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Chmielowski
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Katedra Inżynierii Gazowniczej;
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Instytut Politechniczny

 

 

Literatura
1. B. Lipska, Projektowanie wentylacji i klimatyzacji. Urządzenia i przewody, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2021.

 

 

News