Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass
Mówiąc o przeszkleniach, kluczową rolę odgrywa tutaj recykling stłuczki szklanej, czego doskonałym przykładem jest szkło bazowe ORAÉ® od Saint-Gobain Glass, które niedawno zostało oficjalnie uznane za szkło o najniższym śladzie węglowym. W czym tkwi jego sekret?
Z troską o przyrodę
Wykorzystanie wysokiego odsetka stłuczki szklanej w produkcji przeszkleń to droga do maksymalnego ograniczenia jego wpływu na środowisko naturalne. Z czego to wynika?
– W porównaniu do surowców naturalnych, stłuczka szklana pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii wykorzystywanej do produkcji danego rozwiązania – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Przekłada się to na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, bowiem każda tona stłuczki to oszczędność nawet 300 kg CO2, wynikająca m.in. z mniejszej ilości spalanego paliwa.
Tego typu produkcja jest niemal całkowicie bezstratna – z tony stłuczki powstanie tona szkła, a to sprawia, że znacząco zmniejsza się zapotrzebowanie na tzw. surowce pierwotne, a więc piasek, wapień czy dolomit (dla porównania: do wyprodukowania 1 tony szkła z surowców naturalnych potrzeba 1200 kg mieszanki szklarskiej, w tym 750 kg piasku).
– Naszym celem jest, aby średni udział stłuczki szklanej w wytopie dla linii Float wynosił co najmniej 50% do 2050 roku. To jeden z elementów naszej drogi do osiągnięcia założonej zeroemisyjności do 2050 roku – dodaje Monika Naczeńska.
Kolejnym, niezwykle istotnym elementem produkcji rozwiązań szklanych wpisujących się w założenia zrównoważonego rozwoju i walki z globalnym ociepleniem, jest wykorzystywanie odnawialnych, zielonych źródeł energii. Razem ze wspomnianą stłuczką stanowią one fundament wytwarzania szkła bazowego ORAÉ®.
W służbie planecie i użytkownikom
ORAE, fot. Saint-Gobain Glass
We wrześniu ubiegłego roku marka Saint-Gobain Glass oddała do dyspozycji inwestorów szkło bazowe ORAÉ®. Po weryfikacji Deklaracji Środowiskowej Produktu EPD przez niezależnych ekspertów stało się ono oficjalnie szkłem o najniższym śladzie węglowym.
– Jeśli rewolucja ma imię, w branży budowlanej brzmi ono ORAÉ® – mówi Monika Naczeńska. – To milowy krok dla zrównoważonego budownictwa i rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Proces produkcji ORAÉ® opiera się na wykorzystaniu zwiększonej ilości stłuczki szklanej oraz zielonej energii. Dzięki temu może się ono pochwalić najniższą wśród przeszkleń emisją CO2, która dla szkła o grubości 4 mm wynosi jedynie 6,64 kg CO2 na m2 w całym cyklu życia produktu (analiza cradle-to-grave), czyli o 42% mniej w porównaniu do stosowanych dotychczas rozwiązań.
Dzięki tym parametrom ORAÉ® pozwoli inwestorom ograniczyć poziom wbudowanego śladu węglowego. W związku z tym, że sektor budowlany jest odpowiedzialny za niemal 40% globalnej emisji CO2, to atut, obok którego nie można przejść obojętnie.
Równie ważne w rozwoju zrównoważonej architektury jest ograniczanie operacyjnego śladu węglowego, związanego z użytkowaniem budynków. Wyjątkowa efektywność energetyczna przeszkleń na bazie ORAÉ® również zadba o ten aspekt!
Sprawdź: Szkło o zredukowanym śladzie węglowym ORAÉ® – nowy rozdział w historii budownictwa
Troska o komfort? Naturalnie!
Fot. Habitat 7, projekt Architect Krook & Tjäder, szkło na fasadzie COOL-LITE XTREME ORAE, fot. Saint-Gobain Glass
Szkło bazowe ORAÉ® zostało wykorzystane w linii fasadowych przeszkleń przeciwsłonecznych z rodziny COOL-LITE® XTREME. Do ich największych atutów należy doskonała selektywność (S), a więc stosunek ilości światła widzialnego, jakie przechodzi przez szybę do ilości odbijanego na zewnątrz promieniowania podczerwonego. Im wyższa jest jego wartość, tym więcej naturalnego światła przedostaje się do wnętrz, a jednocześnie ogranicza proces nagrzewania się pomieszczeń. Efektem jest mniejsze zapotrzebowanie energetyczne na chłodzenie i zminimalizowanie sztucznego doświetlania przestrzeni.
– Szkło COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ® może pochwalić się doskonałymi parametrami technicznymi: g=0,33, Lt=70%, S=2,12 – mówi Monika Naczeńska. – Zagwarantuje zatem użytkownikom wnętrz komfort termiczny i niezakłócony dostęp do światła słonecznego, korzystnie wpływając na ich samopoczucie oraz zdrowie. Jego właściwości wpisują się zatem w założenia przepisów środowiskowych, np. Fit for 55 oraz cel nadrzędny Grupy Saint-Gobain „Making the World a Better Home”. ORAÉ® przyczyni się także do uzyskania wyższej punktacji w certyfikatach środowiskowych Well, BREEAM czy LEED.
O znaczeniu ORAÉ® dla rozwoju przyjaznego planecie budownictwa mogą świadczyć inwestycje, w których znajdzie swoje zastosowanie. Mimo że od jego debiutu na rynku minęło stosunkowo niewiele czasu, już teraz stanowi ono ekologiczny fundament do wznoszenia przyjaznych naturze obiektów. Ostatnim z przykładów jest innowacyjna inwestycja Habitat 7 w Göteborgu. Doskonałe właściwości ORAÉ® potwierdzają także prestiżowe branżowe wyróżnienia, np. nagroda TopBuilder 2023. | |
Nagroda TopBuilder 2023 dla szkła ORAÉ®, fot. Saint-Gobain Glass |
Architektura świadoma zmian to coś więcej niż trend. Globalne ocieplenie wymaga podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do spowolnienia tego procesu. Mówiąc o branży budowlanej, możemy działać w kilku obszarach poprzez ograniczenie emisyjności budynków czy redukując zużycie surowców naturalnych, pamiętając jednocześnie, że obiekty powinny zapewniać użytkownikom najwyższy poziomu komfortu – wszak w pomieszczeniach spędzamy 90% naszego czasu. ORAÉ® łączy w sobie gwarancję doskonałej atmosfery panującej we wnętrzach i troskę o dobro planety.