W dynamicznie rozwijającym się świecie inżynierii budowlanej precyzja i efektywność odgrywają kluczową rolę. Skomplikowane obliczenia konstrukcyjne wymagają narzędzi, które umożliwiają Inżynierom szybkie i dokładne przeprowadzenie analizy projektowej. Kalkulatory Inżynierskie spełniają te wymagania, oferując ponad 30 przystępnych cenowo programów wspierających Inżynierów Budownictwa w codziennej pracy. Liczba dostępnych narzędzi stale rośnie, a istniejące programy są regularnie aktualizowane i rozwijane zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami Użytkowników.
Zastosowanie w projektach z betonu, stali oraz innych materiałów budowlanych
Przykłady zastosowania kalkulatorów inżynierskich w rzeczywistych projektach budowlanych są liczne. Programy te są wykorzystywane zarówno przy projektowaniu małych obiektów, jak i dużych inwestycji, gdzie precyzyjne obliczenia są kluczowe dla bezpieczeństwa konstrukcji. Dzięki swojej uniwersalności mogą być stosowane na różnych etapach projektowania, od wstępnych koncepcji po szczegółowe analizy i optymalizacje.
Elastyczność i przystępność
Każdy Projektant ma swój unikalny zestaw narzędzi, które ułatwiają codzienne zadania projektowe. Niestety, większość oprogramowania inżynierskiego jest kosztowna, co może stanowić barierę dla wielu specjalistów, szczególnie tych na początku kariery lub pracujących w mniejszych firmach. Kalkulatory Inżynierskie oferują doskonałą alternatywę dla drogich programów, dostarczając wysokiej jakości narzędzia wyróżniające się prostotą użytkowania i przystępną ceny. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz szerokiemu zestawowi funkcji projektanci mogą wykonywać swoje prace dokładnie i efektywnie, unikając wysokich kosztów.
Przemyślane narzędzia dla wielu dziedzin – przegląd dostępnych programów
Kalkulatory Inżynierskie obejmują obszerną gamę narzędzi dedykowanych różnym aspektom projektowania konstrukcji: z betonu, stali, drewna i innych (m.in. aluminium). Każdy z dostępnych programów, został stworzony z myślą o konkretnych potrzebach Inżynierów.
Program “Ława zewnętrzna” umożliwia zwymiarowanie liniowego fundamentu żelbetowego uwzględniając specyfikę lokalnych warunków gruntowych i obciążeń. Oprócz wszystkich tradycyjnych elementów obliczanych w tego typu kalkulatorze wyjątkową funkcjonalnością programu jest możliwość zadania mimośrodu, w toku prowadzonych obliczeń, w taki sposób, aby wyeliminować obrót ławy, a tym samym zoptymalizować jej przekrój. Parcie na grunt pod fundamentem o wysokim stopniu zróżnicowania jest zjawiskiem niepożądanym, które w prosty i szybki sposób można wyeliminować.
Pozostając w temacie współpracy konstrukcji z gruntem, nie sposób nie wspomnieć o kalkulatorze “Fundamenty SGU”, który pozwala na analizę stopy lub ławy w zakresie osiadań, ale przede wszystkim naprężeń pionowych w gruncie. Wyjątkową cechą tego programu jest możliwość zbadania rozkładu parcia pod fundamentem w jego trzech płaszczyznach. Ta funkcjonalność dostarcza niezbędnych informacji Projektantowi o rzeczywistej pracy elementu i prowadzi do w pełni bezpiecznego posadowienia obiektu budowlanego.
Zagadnienia w zakresie geotechniki to również najbardziej powszechna konstrukcja, jaką jest ściana oporowa. Oferta wyżej wspomnianych narzędzi obliczeniowych zawiera również tę pozycję. W dogodny i szybki sposób są w stanie Państwo przeprowadzić precyzyjne obliczenia, otrzymując pewność spełnienia stanów granicznych nośności, równowagę statyczną konstrukcji, a nawet zaprojektować potrzebne zbrojenie. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownicy mogą łatwo wprowadzać parametry i na bieżąco je edytować, by finalnie uzyskać optymalnie zaprojektowany element.
Kalkulatory Inżynierskie oferują Państwu szeroki wybór interesujących programów wspierających pracę Inżyniera, co tylko potwierdza wszechstronność tych narzędzi. Najlepszym tego typu przykładem będzie program “Belka zbrojona FRP”.
Z różnych powodów, zbrojenie elementu betonowego tradycyjnym zbrojeniem może okazać się bardzo trudne do wykonania, nieopłacalne, a czasem niemożliwe. W takich przypadkach Projektant może skorzystać z programu, który wymiaruje belkę z wykorzystaniem prętów niemetalicznych FRP (ang. fibre-reinforced polymer).
Dla konstrukcji stalowych również oferowane jest szerokie spektrum narzędzi obliczeniowych. Cechą, na którą warto zwrócić uwagę w programie “Słup stalowy”, jest możliwość zwymiarowania stalowej płyty jego podstawy ze względu na docisk. Projektując ten element pionowy, kompleksowo podchodzi się do procesu, otrzymując na końcu całkowicie rozwiązane zadanie projektowe.
Wysokie oczekiwania Inwestorów zmuszają Projektantów do uzyskiwania jak najmniejszego stopnia użytego materiału. Z tego powodu, coraz powszechniejszymi profilami stosowanymi w projektowaniu (m.in. hal, więźb dachowych i konstrukcji nośnych pod panele PV) są elementy zimnogięte. Cały sens i zasadność stosowania takich profili polega na ich przestrzennej współpracy, co bezpośrednio wiąże się ze sztywnością całego układu. Pojedynczy element, niezabezpieczony przed utratą stateczności (np. zwichrzeniem lub wyboczeniem) zasadniczo nie ma żadnej wartości konstrukcyjnej. Proces wymiarowania zgodnie z europejską normą PN-EN 1993-1-3 (EC3) jest mało przyjazny Inżynierowi z racji metody iteracyjnej oraz samej długości procedury, której finałem jest obliczenie efektywnego pola przekroju poprzecznego profilu zimnogiętego. Z pomocą przychodzą Kalkulatory Inżynierskie, dzięki którym bez problemu można zwymiarować belkę, słup lub płatew cienkościenną (z uwzględnieniem współpracy z blachą trapezową).
Nietypowym i rzadko spotykanym programem jest kalkulator „Cięgno”. Zazwyczaj tego typu element kojarzy się z przenoszeniem jedynie sił osiowych. Program ten pozwala na zadanie obciążenia prostopadle do jego osi. W przystępny i prosty sposób można wyznaczyć naciąg, strzałkę zwisu i inne parametry w zależności od przyłożonego oddziaływania, jego schematu, rozpiętości, a nawet zmian temperatury. Program bazuje na technicznej teorii cięgien, co umożliwia pełną analizę tego zagadnienia.
Kalkulatory Inżynierskie to przede wszystkim usprawnienie i przyspieszenie procesu projektowego oraz pewność wyników. Niekiedy potrzeba jest tylko szybkiej weryfikacji. W programie do obliczeń statycznych wiązara krokwiowo-jętkowego, tak właśnie jest. Praktycznie w każdym przypadku wznoszony obiekt budowlany posiada dach. Przytoczony wiązar jest jednym z najpopularniejszych, które są konstruowane. To narzędzie jest niezbędnikiem każdego Inżyniera.
W zagadnieniach geotechnicznych podstawowym parametrem przy projektowaniu posadowienia bezpośredniego jest współczynnik podatności podłoża kz. W praktyce inżynierskiej stosuje się wartości oparte na doświadczeniu, ponieważ ich dokładne wyznaczenie wiąże się albo z badaniami empirycznymi “in situ” albo z obliczeniem osiadań, które “na piechotę” zgodnie z europejską normą PN-EN 1997 (EC7) są żmudne i pracochłonne. Wykorzystując teorię jednoosiowego stanu naprężenia w gruncie, uzyskuje się parametr, który z powodzeniem można implementować do programów obliczeniowych, zwiększając stopień rzeczywistej współpracy konstrukcji z podłożem gruntowym. W najnowszej wersji dodano funkcję uwzględniającą izolację termiczną, co umożliwia jeszcze dokładniejsze obliczenia w kontekście energooszczędności budynków.
Wspominając o energooszczędności w naturalny sposób należy powiedzieć o kalkulatorze “Przenikalność cieplna”. Mając do dyspozycji informacje na temat wszystkich składowych poszczególnych warstw przegrody budowlanej, w szybki sposób otrzymuje się informacje o jej oporze cieplnym zgodnie z europejską normą PN-EN 1991-1-5 (EC1). W świetle zmieniających się przepisów, tj. zapisów w Warunkach Technicznych, taka wiedza jest obligatoryjna dla każdego Inwestora. Ponadto, program graficznie przedstawia rozkład temperatury na wykresie. Dodatkowo dla usprawnienia obliczeń, do kalkulatora dołączono arkusz z tabelą pomocniczą zawierającą obliczeniowe współczynniki przewodzenia ciepła λ dla różnych materiałów.
Zagadnieniem stwarzającym wiele problemów Inżynierom jest poprawne zaprojektowanie posadzki betonowej. Sam temat jest bardzo powszechny, natomiast jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Ilość zmiennych wpływających na odpowiednie do warunków dobranie grubości posadzki, ale i zbrojenia jest bardzo duża. To nie tylko typ obciążeń (liniowe, punktowe, rozłożone), ale również ich charakter (statyczne, dynamiczne). Właśnie do takiego zadania został stworzony kalkulator “Posadzka betonowa” w zgodzie z europejską normą PN-EN 1992-1-1 (EC2) i brytyjskim raportem technicznym TR34. Pozwala na zwymiarowanie niezbrojonej posadzki betonowej oraz takiej, która jest zbrojona stalowym włóknem rozproszonym.
Wymienione powyżej programy, są drobną częścią całej oferty prezentowanej przez Kalkulatory Inżynierskie. Służą one do wymiarowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych, na podstawie posiadanych już informacji co do sił wewnętrznych. Uzupełnieniem tego szerokiego spektrum kalkulatorów jest autorski program “Statyka 2D” stworzony na podstawie Metody Elementów Skończonych (MES). Umożliwia on przeprowadzanie zaawansowanych obliczeń statycznych dla dwuwymiarowych konstrukcji. Jest idealny do analizy różnorodnych układów prętowych, takich jak belki, ramy czy kratownice, umożliwiając szybkie i precyzyjne obliczenia sił wewnętrznych, przemieszczeń oraz reakcji podporowych. Program wyróżnia się intuicyjnym interfejsem, który pozwala na łatwe wprowadzanie danych i generowanie wyników, co czyni go niezwykle przydatnym w codziennej pracy. Dodatkowo dla przyspieszenia procesu projektowego wbudowano w niego zaawansowany generator konstrukcji sparametryzowanych tj. kratownic i ram.
Wsparcie Norm i Standardów
Jednym z największych atutów Kalkulatorów Inżynierskich jest ich zgodność z obowiązującymi normami, a w szczególności europejskimi (Eurokodami). Programy te automatycznie uwzględniają wymagania normowe, co znacząco ułatwia projektowanie i zapewnia, że wyniki obliczeń są w pełni zgodne z obowiązującymi standardami.
Podsumowanie
Kalkulatory Inżynierskie to narzędzia, które powinny znaleźć się w arsenale każdego Inżyniera budownictwa. Łączą prostotę obsługi, zgodność z normami oraz przystępną cenę, co czyni je idealnym wyborem zarówno dla dużych firm projektowych, jak i niezależnych specjalistów. Dzięki nim proces projektowania staje się bardziej efektywny, a Inżynierowie mogą skupić się na tym, co najważniejsze – tworzeniu bezpiecznych i trwałych konstrukcji.
Warto zapoznać się z pełną ofertą programów na stronie Kalkulatory Inżynierskie >>> i wybrać te, które najlepiej odpowiadają specyficznym potrzebom projektowym.
(promocja obowiązuje do końca września 2024 r.)