Home Page
Library
News
About Us
search
search
account_circle
Log In
Reading e-edition Inżynier Budownictwa 11/2024
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
Inżynier Budownictwa 11/2024
Price:
9,90 PLN
Subscription
Back
Next
1360px
Table of Contents
PROTEKT
Przemysłowe hełmy ochronne
REKLAMA...
arrow_forward_ios
ORGBUD SERWIS
Program do sporządzania opinii, ekspertyz, dokumentacji, protokołów...
REKLAMA...
arrow_forward_ios
WSTĘP
Od redakcji
Szanowni Państwo! W tym wydaniu polecam relację z debaty „Zrównoważone budownictwo – wybrane aspekty”, podczas której eksperci ocenili wdrożenie idei ...
arrow_forward_ios
Od prezesa PIIB
Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy! W ostatnim miesiącu działania izby zdominowała akcja pomocy inżynierów budownictwa dla powodzian. Oceniliśmy uszko...
arrow_forward_ios
PIIB
Zawód zaufania publicznego
MATERIAŁ...
arrow_forward_ios
SAMORZĄD ZAWODOWY
Raport z akcji pomocy PIIB dla terenów dotkniętych powodzią
Wrzesień br. przyniósł jeden z największych kataklizmów, jakie w ostatnich kilkudziesięciu latach dotknęły Polskę. Porównywalna w skali była tylko pow...
arrow_forward_ios
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe KKK PIIB oraz okręgowych komisji kwalifikacyjnych
16–18 września br. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe zorganizowane przez Krajową Komisję Kwalifikacy...
arrow_forward_ios
Obrady Prezydium Krajowej Rady PIIB
Posiedzenie prowadził Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB. Spotkanie zostało zorganizowane w trybie online 16 października br.
arrow_forward_ios
Jubileuszowe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej
30. spotkanie organizacji (izb i związków) zrzeszających inżynierów budowlanych z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) odbyło się 9–12 października br. w hotelu Sheraton w Warszawie.
arrow_forward_ios
Narada sędziów i rzeczników PIIB w Białymstoku
Organizatorem trzydniowej narady szkoleniowo-warsztatowej była Polska Izba Inżynierów Budownictwa wraz z Podlaską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.
arrow_forward_ios
Samorząd zawodowy – relikt przeszłości czy podstawa przyszłości?
Konferencja Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, zorganizowana 15 października br. w Warszawie, była okazją do wymiany doświadczeń oraz spostrzeżeń na temat roli samorządów zawodowych w zmieniającym się świecie. W panelu technicznym PIIB reprezentował Mieczysław Grodzki, wiceprezes Krajowej Rady.
arrow_forward_ios
WYDARZENIA
Debata „Zrównoważone budownictwo – wybrane aspekty”
Debata odbyła się 3 października br. w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Panelistami byli przedstawiciele firm i organizacji, którzy na ...
arrow_forward_ios
V Regionalne Forum Inżynierskie
„Co to znaczy być odpowiedzialnym inżynierem? Etyka zawodowa inżyniera budownictwa” to temat przewodni zorganizowanego 20–21 września br. w Gdańsku V ...
arrow_forward_ios
II Kongres Budownictwa Polskiego w Warszawie
Druga edycja Kongresu Budownictwa Polskiego z pewnością zapisała się w pamięci kilkuset uczestników. Przez dwa kongresowe dni odbywały się liczne rozmowy, debaty, dyskusje przy okrągłych stołach, spotkania w strefie wystawców, a także wywiady w studiu TV.
arrow_forward_ios
14. PLGBC Green Building Summit
PLGBC Green Building Summit to międzynarodowa konferencja na temat zrównoważonego budownictwa w Polsce. 14. edycja wydarzenia pod hasłem Think about REgeneration odbyła się 3–4 października br. w Warszawie.
arrow_forward_ios
XXXIV Konkurs PZITB „Budowa Roku”
Kolejna edycja Konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Roku” dobiegła końca. 24 września br. uroczyście wręczono nagrody laureatom.
arrow_forward_ios
Chwile radości i chwile zadumy
Członkowie Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali 28 września br. Dzień Budowlanych. Uroczystość była okazją do wręczenia medali i odznaczeń, spotkań, rozmów o sytuacji w branży, aktualnych problemach i perspektywach na przyszłość.
arrow_forward_ios
WaterFolderDay 2024
19–20 września br. odbyła się 3. edycja WaterFolderDay – wielkiego spotkania projektantów, inżynierów, eksploatatorów, urbanistów i architektów, wszystkich tych, którzy na co dzień w swojej pracy mają do czynienia z wodą.
arrow_forward_ios
27. Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku
3–4 października br. odbyła się 27. Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku pt. „Istotne aspekty procesu inwestycyjnego w praktyce: umowa, wynagrodzenie, waloryzacja, ryzyka”, której organizatorem był SEKOCENBUD Sp. z o.o., wydawca baz cenowych.
arrow_forward_ios
X Podlaska Konferencja Ciepłownicza
W Augustowie 3–4 października br. odbyła się jubileuszowa, X Podlaska Konferencja Ciepłownicza. Organizatorem wydarzenia było Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Białymstoku.
arrow_forward_ios
Zaufaj Inżynierowi – buduj z pewnością
4. edycja Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa, zorganizowana przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, odbyła się 8 października br.
arrow_forward_ios
I edycja Targów LiftExpo Poland zakończona
Targi LiftExpo Poland, jedno z najważniejszych wydarzeń branży dźwigowej w Europie Środkowo-Wschodniej, zakończyły się 3 października w EXPO XXI w Warszawie, pozostawiając po sobie niezapomniane wrażenia.
arrow_forward_ios
Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 7–8 października br. odbyła się 2. edycja Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. W wydarzeniu wzięli udział liczni eksperci, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele rządów Polski, Ukrainy i innych państw europejskich.
arrow_forward_ios
Forum Termomodernizacja 2024
XXIII Forum Termomodernizacja pt. „Finansowanie poprawy efektywności energetycznej budynków – nowe możliwości dla audytorów”, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, odbyło się 2 października br. w Warszawie. Jest to spotkanie audytorów energetycznych i projektantów przy udziale przedstawicieli władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych.
arrow_forward_ios
Cyfrowe szanse – jak szybko z nich skorzystamy?
BIM DAYS 2024 | Cyfrowe szanse odbędzie się 26–28 listopada br.
arrow_forward_ios
PRAWO
Obowiązki i uprawnienia inspektora nadzoru inwestorskiego
Prawo budowlane reguluje obowiązki i uprawnienia inspektora nadzoru inwestorskiego jako uczestnika procesu budowlanego, które mają pozwolić mu na nale...
arrow_forward_ios
Przegroda i pomieszczenia gospodarcze w budynku wielorodzinnym
Przegroda i pomieszczenia gospodarcze umieszczone w budynku wielorodzinnym stanowią rozwiązanie praktyczne, dotyczące kwestii zagospodarowania przestr...
arrow_forward_ios
Przenośny, wolno stojący maszt antenowy jako obiekt tymczasowy
Prawo budowlane (art. 5 pkt 5) [1] (dalej: p.b.) definiuje tymczasowy obiekt budowlany jako „obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe oraz...
arrow_forward_ios
Kalendarium
arrow_forward_ios
SIDIR
XII Edycja Konferencji Zarządzanie terminami w umowach
REKLAMA...
arrow_forward_ios
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Porotherm Sono 18 – rozwiązanie dla ścian o podwyższonej izolacyjności akustycznej w duchu budownictwa zrównoważonego
Wyróżnia je duża wytrzymałość i bardzo dobre parametry akustyczne przy niewielkiej grubości – zaledwie 18-centymetrowe ściany wewnętrzne z bloczków Porotherm Sono 18 mają wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej Rw = 59 dB. Co więcej, w procesie produkcji wykorzystuje się 30% kruszywa recyklingowego, pochodzącego z rozbiórki konstrukcji ceramicznych, co świetnie wpisuje się w koncepcję budownictwa zrównoważonego.
arrow_forward_ios
TECHNOLOGIE
Dobór produktów chemii budowlanej do renowacji budynków zawilgoconych
Diagnoza, dobór materiałów oraz odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawowe czynności decydujące o skutecznym przeprowadzeniu renowacji. W przypad...
arrow_forward_ios
Jak efektywnie budować fundamenty?
Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Aby je dobrze wykonać, należy m.in. przeprowadzić najpierw badania warunków g...
arrow_forward_ios
Wykorzystanie techniki skanowania georadarem w ocenie stanu technicznego konstrukcji żelbetowej
W obszar diagnostyki konstrukcji żelbetowych śmiało wkraczają nowe technologie. Jedną z nich jest technika skanowania georadarem.
arrow_forward_ios
Diagnostyka podłoża budowlanego – dobre praktyki vs. złe nawyki
Pojęcie diagnostyki podłoża budowlanego zakłada podjęcie zaplanowanych, właściwych i skutecznych działań w zakresie procesu poznawczego, jakim jest rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych, w celu zapewnienia niezawodności projektowanej konstrukcji w zadaniu posadowienia.
arrow_forward_ios
Wdrażajmy rozwiązania cyrkularne w budynkach
Coraz częściej obserwujemy zmiany klimatu. Jak wskazują naukowcy, rozpoczął się proces, którego nie można już zatrzymać, jednak to wciąż od nas zależy, jak szybko następować będą ocieplenie i towarzyszące temu zjawiska. Niestety, to budownictwo odgrywa w tym procesie jedną z głównych ról, bowiem odpowiada za blisko 36% emisji gazów cieplarnianych i niemal 38% wszystkich generowanych odpadów w Unii Europejskiej.
arrow_forward_ios
Połączenia na gwoździe i nity elementów z blach cienkich
Nity i gwoździe mają wszechstronne zastosowanie jako elementy złączne różnego rodzaju konstrukcji.
arrow_forward_ios
Poziom potrzeby informacyjnej projektu BIM według EN 17412-1 – cz. I
Wraz z pojawieniem się normy wieloczęściowej ISO 19650 w standardach BIM znalazło się nowe pojęcie – Level of Information Need, czyli gruntownie redefiniowany fundament procesów informacyjnych BIM poziomu 2 nie tylko z nowym sposobem określania wymagań informacyjnych dla projektu, ale i narzędziem walidacji oraz weryfikacji dostarczanej informacji. Zmiana ta była na tyle ważna, że Europejski Komitet Normalizacyjny opracował osobną normę dla zdefiniowania uniwersalnych procedur opracowywania poziomu potrzeby informacyjnej.
arrow_forward_ios
FACADE EXPO
Midzynarodowe Targi Elewacji i Termomodernizacji
REKLAMA...
arrow_forward_ios
KBR
Gala Kreator Budownictwa Roku 2024
AUTOREKLAMA...
arrow_forward_ios
DYWIDAG
Indywidualne rozwiązania dla konstrukcji żelbetowych
REKLAMA...
arrow_forward_ios
BHP
Wypadki przy pracy w budownictwie spowodowane upadkami z wysokości
Co roku na budowach ginie kilkadziesiąt osób. Wśród przyczyn można wymienić brak środków ochrony indywidualnej, szkoleń i nadzoru, a także tolerowanie odstępstw od obowiązujących przepisów bhp.
arrow_forward_ios
WPIIB
Magazyn dla kadry zarządzającej
AUTOREKLAMA...
arrow_forward_ios
20-lecie Wydawnictwa Polskiej Izby
AUTOREKLAMA...
arrow_forward_ios
RYNEK PRACY
Pokolenie X w budownictwie
Przedstawiciele pokolenia X są jedną z najliczniejszych grup pracowników w branży budowlanej, podobnie jak w wielu innych sektorach gospodarki. Zdecydowana większość z nich jest aktywna zawodowo. Najczęściej są to osoby o bardzo dużej wiedzy i z bogatym doświadczeniem w branży, dzięki czemu są niezwykle cenione przez pracodawców zarówno na stanowiskach eksperckich, jak i managerskich. Dodatkowo mogą brać czynny udział w rozwoju kompetencji pracowników z mniejszym doświadczeniem zawodowym.
arrow_forward_ios
PRODUKT MIESIĄCA - MATERIAŁ PROMOCYJNY
CRYSTARID® – zabezpieczenie murów przed wilgocią
CRYSTARID®-IK jest certyfikowanym wyrobem budowlanym przeznaczonym do zabezpieczania przed wilgocią murów z cegły, kamienia, ceglano-kamiennych oraz z...
arrow_forward_ios
Porotherm Klima+ dla zrównoważonego budownictwa
Niskoemisyjne pustaki ścienne Porotherm Klima+ wyróżnia wysoka termoizolacyjność i obniżona aż o 20% emisja CO2 w procesie produkcyjnym w stosunku do ...
arrow_forward_ios
SERWIS WWW.IZBUDUJEMY.PL
Serwis projektantów i inżynierów z uprawnieniami budowlanymi
AUTOREKLAMA...
arrow_forward_ios
NORMALIZACJA I NORMY
Polskie Normy z zakresu budownictwa opublikowane we wrześniu 2024 r.
* Zastępowanie (wycofywanie) normy obejmuje wszystkie wersje językowe tej normy oraz wszystkie elementy dodatkowe. ** Numer komitetu technicznego. +A1; +A2; +A3 – element numeru normy skonsolidowanej, tzn. normy, w której wszelkie zmiany i poprawki są włączone do treści normy (informacja o włączonych zmianach znajduje się w przedmowie normy). AC – poprawka europejska do normy. Ap – poprawka krajowa do normy. UWAGA: Poprawki AC i Ap są dostępne w wyszukiwarce norm na stronie www.pkn.pl do...
arrow_forward_ios
INŻYNIER ROZMAWIA PO ANGIELSKU
Construction Injections
Tekst do odsłuchania na www.inzynierbudownictwa.pl – Hi. We have quite a busy day ahead. At 10 o’clock, we will be visited on-site by a designer engineer and a specialist in the repair of all sorts of damages and cracks in construction elements. – Are we talking about the front brick wall, the one that, according to the plan, needs to be restored? – Exactly. After we chipped away the facade’s outer layer, we saw that the wall has large, noticeable cracks. The most straightforward solution...
arrow_forward_ios
PRENUMERATA
Prenumerata
AUTOREKLAMA...
arrow_forward_ios
INŻYNIER ROZMAWIA PO NIEMIECKU
Die Beleuchtung in Einfamilienhäusern
Tekst do odsłuchania na www.inzynierbudownictwa.pl – Guten Tag liebe Herrschaften, guten Tag Herr Deka! Da wir letztes Mal viel über Elektrik in Einfamilienhäusern gesprochen haben, möchten wir heute dieses Thema fortsetzen und die Sache der Beleuchtung in Einfamilienhäusern ansprechen. Herr Deka, die Geschichte des Lichts ist so alt wie die Menschheit. – Guten Tag Herr Redakteur, guten Tag liebe Zuhörer! Ja, Sie haben Recht. Bevor der Mensch das Feuer entdeckt hat, diente ihm nur die Sonne...
arrow_forward_ios
NA CZASIE
Plaza Nova – nowy obiekt biurowo-hotelowy w Krakowie
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl Inwestycja powstanie w miejscu wyburzonej w 2023 r. galerii handlowej Plaza przy al. Pokoju 44. Będą to dwa segme...
arrow_forward_ios
Projekt budowlany Centralnego Portu Komunikacyjnego gotowy
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl Konsorcjum architektoniczne, pełniące rolę master architekta, przekazało spółce CPK projekt budowlany nowego lotn...
arrow_forward_ios
TAURON wybuduje swoją największą farmę wiatrową
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl TAURON Zielona Energia podpisał umowę na zakup projektu farmy wiatrowej o mocy docelowej ok. 190 MW. Farma wiatrowa Miejska Górka zlokalizowana będzie w powiecie rawickim, w woj. wielkopolskim. Na projekt składają się 53 turbiny, każda o mocy znamionowej 3,6 MW i wysokości 134 m, co sprawia, że będzie to druga co do wielkości instalacja onshore w kraju i największa taka inwestycja TAURONA. Elektrownia zaspokoi zapotrzebowanie na energię blisko 200 tys....
arrow_forward_ios
Via Baltica przejezdna na całej długości
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl Obwodnica Łomży (odcinek od węzła Łomża Zachód do istniejącego już węzła Kolno) o 12,9 km długości została oddana do użytku. Oznacza to, że cały polski odcinek Via Baltica (S61) zyskuje przejezdność. Jest on położony na jednym z dziewięciu najważniejszych korytarzy transportowych sieci TEN-T w Europie: Morze Północne–Bałtyk. Stanowi przy tym najszybsze połączenie drogowe Litwy, Łotwy i Estonii z Europą Zachodnią. Obwodnicę Łomży zrealizowało Przedsiębiorstwo...
arrow_forward_ios
Pierwsza polska autostrada niskoemisyjna
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl STRABAG, generalny wykonawca, i Cement Ożarów S.A., producent cementu, wybudowali po raz pierwszy w Polsce, na powstającym odcinku A2 Siedlce Zachód–Malinowiec, blisko 19 km dwujezdniowej nawierzchni wykonanej w technologii z betonu cementowego, z wykorzystaniem materiału o obniżonym śladzie węglowym – cementu JASNY (CEM II/B-S 42,5 R-NA). Ten rodzaj betonu pomaga redukować tzw. efekt miejskiej wyspy ciepła, przekłada się na ograniczenie o ok. 20% kosztów...
arrow_forward_ios
Projekt Olimpia Port we Wrocławiu ukończony
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl Olimpia Port to miastotwórczy projekt firmy Archicom na Swojczycach, którego realizacja trwała 13 lat. Inwestycja została zrealizowana na dawnych terenach przemysłowych, z poszanowaniem ich historii i zachowaniem wielu oryginalnych elementów. Deweloper oddał do użytku ponad 60 kameralnych budynków. Powstało w nich łącznie prawie 3000 mieszkań, a także ponad 50 lokali handlowo -usługowych. Uporządkowano też przyległy teren m.in. dzięki zbudowaniu drogi...
arrow_forward_ios
Stacja Białystok w nowej odsłonie
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl Stacja Białystok zyskała dzięki przebudowie cztery nowe perony. Nowością jest też tunel o długości 70 m, który zastąpił stare kładki nad torami. Tunel jest wyposażony w ruchome schody i windy prowadzące na perony, na których zainstalowano ławki dla oczekujących, tablice informacyjne i oznakowanie. Perony są osłonięte częściowo przeszklonymi wiatami. Stacja jest też przyjazna dla osób o ograniczonej mobilności. Bezpieczny i sprawny ruch pociągów zapewnia...
arrow_forward_ios
Węzeł kolejowy Port Gdynia zmodernizowany
Więcej na www.inzynierbudownictwa.pl Budimex był odpowiedzialny za kompleksową przebudowę stacji kolejowej Gdynia Port wraz z rejonami przedportowymi i infrastrukturą towarzyszącą oraz usprawnienie powiązanych linii kolejowych. Prace modernizacyjne obejmowały unowocześnienie 115 km torów, montaż 359 rozjazdów oraz elektryfikację dojazdów do portu. Dzięki temu do portu będą mogły dojeżdżać dłuższe, 750-metrowe pociągi transportujące towary. Inwestycja była realizowana w ramach projektu „Poprawa...
arrow_forward_ios
W BIULETYNACH IZBOWYCH...
Awaria konstrukcji obudowy krytego kanału Karolewki
Rzeka Karolewka jest prawym dopływem rzeki Jasień, przepływa całkowicie w granicach miasta Łodzi, a jej długość wynosi 2,8 km. (…) Z racji tego, że b...
arrow_forward_ios
„Zielony” budynek biurowo-usługowy Posejdon w Szczecinie
Kompleks usługowy Posejdon to jeden z największych w Polsce budynków o niskim zużyciu energii (Nearly-Zero Emission Building – NZEB). Dzięki zastosowa...
arrow_forward_ios
Dynamiczne zarządzanie ruchem drogowym w Polsce
O ile ostatnia dekada to dynamiczny wzrost ilości wdrożeń inteligentnych systemów transportowych (ITS) na drogach miejskich i pozamiejskich, o tyle krajowe regulacje prawne nie nadążają za tą dynamiką. (…) W przeciwieństwie do wymagań dotyczących stałej i czasowej organizacji ruchu rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem zawiera wyłącznie ogólniki budzące wiele kontrowersji wśród osób zajmujących się projektami...
arrow_forward_ios
Odstępstwa od projektu budowlanego
W procesie budowlanym, realizowanym na podstawie projektu budowlanego zatwierdzonego w decyzji o pozwoleniu na budowę lub na podstawie zgłoszenia z projektem, możliwe jest dokonywanie pewnych korekt w stosunku do zatwierdzonego przez organ administracji architektoniczno-budowlanej projektu. (…) Nowa, określona w nowelizacji Prawa budowlanego zawartość projektu budowlanego wpłynęła na regulacje dotyczące istotnych i nieistotnych zmian w stosunku do zatwierdzonego w pierwotnym pozwoleniu na...
arrow_forward_ios
KRZYŻÓWKA
Łamigłówka inżyniera budownictwa
Partnerem krzyżówki jest H+H POLSKA Sp. z o.o. Poziomo: 1 dachówka ceramiczna mająca przekrój w kształcie litery S; 7 zespół bloków mieszkalnych; 11 siostra syna; 12 pręty żelazne osadzone w ramie, używane w piecach jako część paleniska; 13 architektoniczna dekoracja o ozdobnym układzie otworów tworzących wzór; 14 maszyna do nitowania; nitownica; 15 … akustyczny stawiany jest na drodze między źródłem hałasu a obszarem, gdzie np. zamieszkują ludzie; 16 LPG, paliwo stosowane w czasie...
arrow_forward_ios
HARDEN CONSTRUCTION
Generalny wykonawca obiektów przemysłowych
REKLAMA...
arrow_forward_ios